
















Accessories & Add-Ons





Specifications & Manuals
| Model Number | 5KSM195PSAPT |
|---|---|
| Weight (kg) | 11 kg |
| Depth (mm) | 338 mm |
| Height (mm) | 343 mm |
| Width (mm) | 211 mm |
| Power (W) | 300 W |
| Accessories included | 4.8L stainless steel bowl, 2.8L stainless steel bowl, New improved pouring shield, Wire whisk, Flex edge beater, Dough hook, Pastry beater and scraper |
| Finish Colour | Green |
| Finish Colour Description | Pistachio |
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features |
|
|---|
| Origin | USA |
|---|
| Dishwasher safe parts | |
|---|---|
| KitchenAid Range | Artisan |
| Food Mixer Type | Stand Mixers |
| KitchenAid Mixer Model | KSM195 |
| EAN | 883049639826 |
Compare to similar items
KitchenAid KSM160 Artisan Stand Mixer Almond Cream 5KSM160PSAAC - 93405
| Power (W) | 300 W |
|---|
1111 Reviews
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
