Specifications & Manuals
Key Specifications
| Cooktop Type | Gas burners |
|---|---|
| Depth (mm) | 600 mm |
| Height (mm) | 810 mm |
| Width (mm) | 1000 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Oven Fuel Type | Electric |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|
Functions
| Number of Functions | 15 |
|---|---|
| Keep warm |
Safety Features
| Child lock | |
|---|---|
| Auto Power Off | |
| Fuse Protection |
Other Features
| Internal oven light | |
|---|---|
| Cooling fan | |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Self clean catalytic oven liners | |
| Oven Type | Double Oven |
Volume
| Oven Volume | 120 L |
|---|
Other
| A true family size oven | |
|---|---|
| Primary Product Category | Stove |
| Oven Timer | |
| EAN | 9341584026897 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
ILVE Freestanding Dual Fuel Oven/Stove PDW100FMPSS
$8,149
| Oven Volume | 120 L |
|---|---|
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
ILVE Professional Plus Series 90cm Dual Fuel Six Burner Double Oven with Milano Knobs PD096DWE3SS
$10,499
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 108 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
ILVE Professional Plus 150cm Freestanding Dual Fuel Oven/Stove P15FDWE3SS
$18,999
| Oven Volume | 97 L |
|---|---|
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
ILVE 90cm Grigio Lusso Freestanding Dual Fuel Oven/Stove L096WM3GRD
$5,499
| Cooktop Fuel Type | Natural Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 97 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
ILVE Professional Plus Series 90cm Dual Fuel Four Burner Teppanyaki Double Oven with Milano Knobs PD09FDWE3BK
$10,999
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 108 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
ILVE Professional Plus 120cm Freestanding Double Dual Fuel Oven/Stove P12FIDWE3SS
$15,999
| Oven Volume | 97 L |
|---|---|
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
ILVE Majestic 150cm Freestanding Dual Fuel Oven/Stove M15SDNE3SSC
$29,999
| Oven Fuel Type | Electric |
|---|
ILVE Professional Plus Series 90cm 6 Burner & Teppanyaki Freestanding Electric Oven with Milano Knobs P09FDWE3WH
$8,999
| Oven Volume | 97 L |
|---|---|
| Oven Fuel Type | Electric |
ILVE Nostalgie 120cm Freestanding Double Dual Fuel Oven/Stove P12SDNE3SSC
$17,999
| Oven Volume | 97 L |
|---|---|
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

