Specifications & Manuals
Key Specifications
| Cooktop Type | Gas burners |
|---|---|
| Model Number | MD100SDMP |
| Depth (mm) | 700 mm |
| Height (mm) | 770 mm |
| Width (mm) | 1000 mm |
| Finish Colour | Custom Colour Choice |
| Oven Fuel Type | Electric |
| Finish Colour Description | Bright White, Stainless Steel, Antique White, Blue, Matt Black, Emerald Green and Burgundy |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|
Other Features
| Features | PLEASE NOTE: all ILVE units with a custom options are made-to-order and will require a 12 - 16 week lead time.ELECTRIC OVEN
COOKTOP
|
|---|---|
| Cooling fan | |
| Self clean catalytic oven liners | |
| Oven Type | Upright Oven/Stove |
Functions
| Number of Functions | 15 |
|---|
Volume
| Oven Volume | 110 L |
|---|
Other
| Oven Timer |
|---|
Manuals & Downloads
Compare to similar items
ILVE 100cm Majestic Series Freestanding Dual Fuel Oven/Stove with Simmer Plate - Custom Made Only MD100SDMP
$15,337
| Oven Volume | 110 L |
|---|---|
| Oven Fuel Type | Electric |
ILVE Majestic 150cm Freestanding Dual Fuel Oven/Stove M15SDNE3SSC
$29,999
| Oven Fuel Type | Electric |
|---|
ILVE 150cm Majestic Freestanding Oven with Tepanyaki and Simmer Plate M15FSDNE3BGP
$31,999
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Oven Volume | 97 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
ILVE Nostalgie 150cm Freestanding Dual Fuel Oven/Stove Tepanyaki Plate P15FDNE3SSC
$20,999
| Oven Volume | 97 L |
|---|---|
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
ILVE Professional Plus 90cm Induction Freestanding Oven White PI096WE3-WH
$8,399.20
| Oven Volume | 97 L |
|---|---|
| Oven Fuel Type | Electric |
ILVE Majestic 90cm Freestanding Dual Fuel Oven M09IDNE3SSC
$12,499
| Cooktop Fuel Type | Dual fuel |
|---|---|
| Oven Volume | 97 L |
| Oven Fuel Type | Electric |
ILVE Professional Plus 90cm Freestanding Dual Fuel Oven/Stove Graphite with Milano Knobs P096DWE3MG
$8,499
| Oven Volume | 97 L |
|---|---|
| Oven Fuel Type | Electric |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

