Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | 37064W |
|---|---|
| Depth (mm) | 228 mm |
| Height (mm) | 415 mm |
| Finish Colour | White |
| Finish Colour Description | White |
Other Features
| Pull Out Tap | |
|---|---|
| Square Neck | |
| Spray Head | |
| Features | Features ● Italian Designed & Manufactured ● Functional Pull Out Spray ● Classic Gooseneck Spout ● Quality Finish ● WELS: 5 Star Flow Rate, 6.0L/min ● WELS Registration: T31062 |
| Gooseneck |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|
Water Efficiency
| Litres Per Minute | 6 |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | T31062 |
Other
| Primary Product Category | Tap |
|---|---|
| Water efficient | 5 |
| Sparkling | |
| WELS Star Rating | 5 |
| EAN | 9314654068066 |
Compare to similar items
Gessi Oxygene Pull Out Dual Function Spray Kitchen Mixer Tap 37064W
$1,621
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Sparkling |
Gessi 316 Meccanica Gooseneck Swivel Mixer Tap Brushed Black 60018-707
$3,202
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | 316 grade stainless steel body |
Gessi Habito Swivel Kitchen Mixer Tap Brushed Black 60650-707
$2,376
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Sparkling |
Gessi Inedito Goose Neck Swivel Kitchen Mixer Tap Brushed Nickel 60411-149
$1,080
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | DZR brass body (lead free) |
Gessi Helium Right Angle Round Swivel Mixer Tap Chrome 50105-031
$647
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | DZR brass body (lead free) |
Gessi Happy Semi-Professional Gooseneck Mixer Tap Gloss Red 60061-851
$2,556
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | DZR brass body (lead free) |
Gessi Proton Semi-Professional Spray Kitchen Mixer Tap Chrome 17191-031
$1,285
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | DZR brass body (lead free) |
Gessi Officine Semi-Professional Spray Kitchen Mixer Tap Matte Black 60055-599
$1,943
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | DZR brass body (lead free) |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

