Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | 37064BN |
|---|---|
| Depth (mm) | 228 mm |
| Height (mm) | 415 mm |
| Width (mm) | 73 mm |
| Finish Colour | Brushed Nickel |
Other Features
| Pull Out Tap | |
|---|---|
| Square Neck | |
| Spray Head | |
| Features | ● Italian Designed & Manufactured ● Functional Pull Out Spray ● Classic Gooseneck Spout ● WELS: 5 Star Flow Rate, 6.0L/min ● WELS Registration: T31062 |
| Gooseneck |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|
Other
| Primary Product Category | Tap |
|---|---|
| Sparkling | |
| WELS Star Rating | 5 |
| EAN | 9314654078454 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Gessi Emporio Oxygene Pull Out Dual Function Spray Kitchen Mixer Tap 37064BN
$1,760
| Sparkling |
|---|
Gessi Inedito Gooseneck Pull Out Spray Mixer Tap Brushed Nickel 60413-149
$1,422
| Water Star Rating |
|---|
Gessi 316 Smooth Gooseneck Pull Out Spray Mixer Tap Bronze 60022-726
$3,619
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | 316 grade stainless steel body |
Gessi Helium Right Angle Square Pull Out Spray Tap Onyx 17316-985
$1,260
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | DZR brass body (lead free) |
Gessi 316 Smooth Semi-Professional Pull Out Spray Mixer Tap Copper 60120-708
$4,613
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | 316 grade stainless steel body |
Gessi Venti20 Gooseneck Pull Out Mixer Tap Brushed Gold 60622-716
$2,067
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | DZR brass body (lead free) |
Gessi Venti20 Gooseneck Semi-Professional Mixer Tap Nickel 60634-720
$4,672
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | DZR brass body (lead free) |
Gessi 316 Meccanica Gooseneck Pull Out Spray Mixer Tap Bronze 60024-726
$3,619
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | 316 grade stainless steel body |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

