Specifications & Manuals
Key Specifications
| Depth (mm) | 398 mm |
|---|---|
| Height (mm) | 850 mm |
| Width (mm) | 398 mm |
| Finish Colour | Chrome |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|
Other Features
| Gooseneck |
|---|
Water Efficiency
| Litres Per Minute | 7.5 |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | T25478 |
Other
| Primary Product Category | Tap |
|---|---|
| Water efficient | 4 |
| Sparkling | |
| WELS Star Rating | 4 |
| EAN | 9314654068011 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Gessi Acciaio Swivel Mixer Tap Stainless Steel 60538-239
$994
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | 304 grade stainless steel body |
Gessi 316 Smooth Gooseneck Swivel Mixer Tap Stainless Steel 60016-239
$2,063
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | 316 grade stainless steel body |
Gessi Officine Swivel Kitchen Mixer Tap Matte Black 60051-599
$1,210
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | DZR brass body (lead free) |
Gessi Inedito Goose Neck Swivel Kitchen Mixer Tap Chrome 60411-031
$771
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | DZR brass body (lead free) |
Gessi Inedito Right Angle Swivel Kitchen Mixer Tap Brushed Nickel 60431-149
$1,096
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | DZR brass body (lead free) |
Gessi Officine Semi-Professional Spray Kitchen Mixer Tap Brushed Nickel 60055-149
$1,943
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | DZR brass body (lead free) |
Gessi Habito Swivel Kitchen Mixer Tap Matte Black 60670-299
$1,721
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Sparkling |
Gessi Fisso Right Angle Swivel Mixer Tap Brushed Nickel 60073-149
$1,873
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | DZR brass body (lead free) |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

