Introducing the Gessi Officine V Kitchen Mixer Tap, a stylish and functional addition to any kitchen. This mixer tap comes with a 5-star WELS rating, ensuring water efficiency with a flow rate of 6.0 liters per minute. With its WELS registration number of T35418, you can be confident in its quality and performance. The tap is designed to withstand a maximum operating pressure of 500KPA, ensuring durability and reliability. The spout rotation of 360 degrees allows for easy maneuverability, making it convenient to use in any sink configuration. The handle direction is forward, providing ease of use and control. With its sleek and modern design, the Gessi Officine V Kitchen Mixer Tap will not only enhance the functionality of your kitchen but also add a touch of elegance to your space. Upgrade your kitchen with this high-quality mixer tap and enjoy the convenience and style it brings.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | 60201 |
|---|---|
| Depth (mm) | 261 mm |
| Height (mm) | 379 mm |
| Width (mm) | 50 mm |
| Finish Colour | Chrome |
Other Features
| Pull Out Tap | |
|---|---|
| Square Neck | |
| Spray Head | |
| Features |
|
| Gooseneck |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|
Water Efficiency
| Litres Per Minute | 6 |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | T35418 |
Other
| Water efficient | 5 |
|---|---|
| Sparkling | |
| WELS Star Rating | 5 |
| EAN | 9314654116316 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Gessi Inedito Right Angle Swivel Kitchen Mixer Tap Matte Black 60431-299
$1,103
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | DZR brass body (lead free) |
Gessi Officine Swivel Kitchen Mixer Tap Brushed Nickel 60051-149
$1,123
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | DZR brass body (lead free) |
Gessi Habito Swivel Kitchen Mixer Tap Brushed Copper 60670-708
$2,376
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Sparkling |
Gessi Habito Swivel Kitchen Mixer Tap Matte Black 60650-299
$1,640
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Sparkling |
Gessi Officine Swivel Kitchen Mixer Tap Chrome 60051-031
$940
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | DZR brass body (lead free) |
Gessi Venti20 Gooseneck Swivel Mixer Tap Brushed Nickel 60620-149
$1,249
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | DZR brass body (lead free) |
Gessi Venti20 Gooseneck Swivel Mixer Tap Brushed Copper 60620-708
$1,691
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | DZR brass body (lead free) |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

