Specifications & Manuals
Key Specifications
| Depth (mm) | 140 mm |
|---|---|
| Height (mm) | 330 mm |
| Width (mm) | 808 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|
Air Extraction
| Max Air Capacity | 650 m³/h |
|---|---|
| Number of fan speeds | 4 |
| Ducting size | 150 |
Other Features
| Control type | Electronic |
|---|---|
| Light type | LED |
| Clean filter indicator |
Filters
| Filter material | Stainless steel |
|---|---|
| Dishwasher safe filters |
Noise Level
| Noise when working | 61 dB |
|---|
Other
| Primary Product Category | Rangehood |
|---|---|
| EAN | 4242006240578 |
Compare to similar items
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

