



Pair it with compatible Gaggenau Vario Cooktops from the 400 Series to create a comprehensive cooking solution. The dimmable, neutral-white surface LED light ensures optimal illumination and visibility of your cooktop. Featuring three electronically controlled power levels, an intensive mode, interval ventilation, and a run-on function, this rangehood offers a streamlined and efficient cooking experience. Precision-crafted from 3 mm stainless steel, it includes a grease filter saturation indicator, ensuring your kitchen remains fresh and clean.

Seamless Integration
The Gaggenau 400 Series Downdraft Rangehood can be surface-mounted with a visible edge or flush-mounted, perfectly complementing your kitchen's design. When not in use, it completely lowers into the benchtop, maintaining a sleek and streamlined look, and pairs effortlessly with Gaggenau Vario Cooktops for a cohesive cooking solution.

Advanced Ventilation Control
Experience superior air quality with three electronically controlled power levels, an intensive mode, and a 6-minute interval ventilation and run-on function. The dimmable LED light provides clear visibility, while the grease filter saturation indicator ensures optimal performance, making your cooking experience both efficient and effortless.
Specifications & Manuals
| Rangehood Type | Downdraft |
|---|---|
| Model Number | AL400122 |
| Depth (mm) | 140 mm |
| Height (mm) | 333 mm |
| Width (mm) | 1184 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Notes | Combinable with all Gaggenau Cooktops Vario 400 Series and Gaggenau 400 Series. Maximum cooktop's width: 120cm. |
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|
| Features |
|
|---|---|
| Control type | Electronic |
| Light type | LED |
| Clean filter indicator |
| Filter material | Stainless steel |
|---|---|
| Number of filters | 2 |
| Dishwasher safe filters |
| Number of fan speeds | 4 |
|---|
| EAN | 4242006298937 |
|---|
Compare to similar items
Gaggenau 90cm 200 Series Downdraft Rangehood AL200190
| Max Air Capacity | 833 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 300 W |
Gaggenau 15cm 200 Series Vario Downdraft Rangehood - Black VL200120
| Max Air Capacity | 600 m³/h |
|---|
Gaggenau 15cm 400 Series Vario Downdraft Rangehood - Stainless Steel VL414112
| Max Air Capacity | 550 m³/h |
|---|
Gaggenau 80cm 200 series Downdraft Rangehood AL200180
| Max Air Capacity | 775 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 300 W |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
