Specifications & Manuals
Key Specifications
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Model Number | CI292111 |
| Weight (kg) | 23 kg |
| Depth (mm) | 520 mm |
| Height (mm) | 55 mm |
| Width (mm) | 908 mm |
| Cooktop Material | Ceramic Glass |
| Finish Colour | Black |
| Finish Colour Description | Black with stainless steel trim |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|
Other Features
| Features | ● Stainless steel frame ● Flex function for combining the rectangular cooking areas ● Free positioning of cookware inside combined cooking areas ● Professional cooking function for spliting the cooktop into 3 predefined heat areas ● Cooking sensor function for temperature control in pots ● Frying sensor function for temperature control in pans ● Large cooking zone for pots up to ø 32 cm ● Twist-Pad control with removable magnetic knob ● Easy control of all functions with bicoloured display ● Twist-Pad control with removable magnetic knob |
|---|---|
| Control type | Twist-Pad Control |
| Portable | |
| Timer | |
| Boost function | |
| Flexible zones |
Cut Out
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 880 mm |
Electrical Connection
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connected load | 11.1 kW |
Burners
| Integrated Deep Fryer | |
|---|---|
| Number of cooking zones | 5 |
| Teppanyaki Plate |
Safety Features
| Child lock | |
|---|---|
| Automatic power off | |
| Thermal overload protection | |
| Residual heat indicator | |
| Spill protection |
Other
| EAN | 4242006266721 |
|---|
Compare to similar items
Gaggenau 90cm 200 Series Flex Induction Cooktop CI292111
$5,999
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 880 mm |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

