





Promotions
The sleek cooktop boasts a bicoloured display and stainless steel controls, including an innovative Magnetic Twistpad for easy and precise control. Activate the frying sensor function to maintain perfect temperatures in your pans or use the Professional Cooking function to move pans across predefined heat areas without adjusting the controls. Available in 60 and 90 cm versions, this frameless or stainless steel cooktop seamlessly blends functionality with sophisticated design.

Versatile Cooking Zones
The Gaggenau 200 Series Flex Induction Cooktop allows you to merge smaller induction zones into one large area with just a touch. Perfect for large pans and creative cooking, this feature offers unmatched versatility. Place your cookware anywhere within the combined zones, giving you the freedom to cook multiple dishes effortlessly and efficiently.

Precise and Easy Control
Enjoy effortless control with the Gaggenau 200 Series Flex Induction Cooktop. The innovative Magnetic Twistpad and bicoloured display make adjusting heat levels a breeze. The frying sensor function maintains perfect pan temperatures, while the Professional Cooking function lets you move pans across predefined heat areas. This cooktop combines precision and ease, enhancing your cooking experience.
Specifications & Manuals
| Cooktop Type | Induction |
|---|---|
| Cooktop Fuel Type | Electric |
| Model Number | CI292102 |
| Weight (kg) | 27.5 kg |
| Depth (mm) | 520 mm |
| Height (mm) | 56 mm |
| Width (mm) | 908 mm |
| Cooktop Material | Ceramic |
| Finish Colour | Black |
| Cookware compatibilty | Please note that induction cooktops are only compatible with cookware made from magnetic material. |
| Number of cooktop Burners or Zones | 5 |
|---|---|
| Number of cooking zones | 5 |
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features |
|
|---|---|
| Automatic pan detection | |
| Programmable timer | |
| Control type | Twist-Pad Control |
| Boost function | |
| Flexible zones |
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connected load | 11.1 kW |
| Connection requirements | Needs to be hardwired by a qualified electrician |
| Child lock | |
|---|---|
| Residual heat indicator |
| EAN | 4242006293192 |
|---|
Compare to similar items
Gaggenau 80cm 200 Series Flex Induction Cooktop CI282112
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Material | Ceramic |
| Power (W) | 7400 W |
Gaggenau 80cm 200 Series Flex Induction Cooktop with Integrated Ventilation System CV282111
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Material | Ceramic, Stainless Steel |
| Power (W) | 7400 W |
Gaggenau 38cm 400 Series Vario Flex Induction Cooktop - Stainless Steel Frame VI422115
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
-639075787438564424.png)
