Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | BO470111 |
|---|---|
| Weight (kg) | 62.19 kg |
| Depth (mm) | 547 mm |
| Height (mm) | 595 mm |
| Width (mm) | 590 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Oven Fuel Type | Electric |
Safety Features
| Quadruple glazed door | |
|---|---|
| Child lock | |
| Safety switch off |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|
Other Features
| Features | Features
Heating methods
Handling
Safety
Cleaning
Planning notes
|
|---|---|
| Control type | Control knobs |
| Internal oven light | |
| Fast heat-up | |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Type | Single Oven |
Functions
| Number of Functions | 17 |
|---|---|
| Dough proving | |
| Bottom heating | |
| Full grill | |
| Top and bottom heating | |
| Defrost | |
| Keep warm | |
| Roast | |
| Hot air eco | |
| Hot air | |
| Hot air and bottom element | |
| Top heating |
Volume
| Oven Volume | 76 L |
|---|
Electrical Connection
| Maximum current rating | 16 A |
|---|
Other
| Primary Product Category | Ovens |
|---|---|
| Oven Timer | |
| Volume - One Compartment (Net) | 76 |
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| Combination Steam Ovens |
Compare to similar items
Gaggenau 60cm 400 Series Pyrolytic Built-In Oven BO470111
$8,999
| Oven Volume | 76 L |
|---|---|
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

