Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | BS470112 |
|---|---|
| Depth (mm) | 540 mm |
| Height (mm) | 455 mm |
| Width (mm) | 590 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Notes | Oven door is right hinged. |
| Oven Fuel Type | Electric |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Warranty Note | Parts & Labour |
Other Features
| Features |
|
|---|---|
| Descaling function | |
| Number of shelf positions | 3 |
| Control type | Control knobs |
| Grill location | Integrated electric grill |
| Internal oven light | |
| Side Opening | |
| Timer | |
| Oven Type | Combi Oven |
| Sabbath mode |
Functions
| Automatic defrost | |
|---|---|
| Number of Functions | 13 |
| Bread baking | |
| Defrost | |
| Steam clean | |
| Bake | |
| Fan forced and grill | |
| Automatic regeneration |
Safety Features
| Child lock | |
|---|---|
| Auto Power Off | |
| Safety switch off | |
| Double glazed door | |
| Cool touch door |
Country of Origin
| Origin | France |
|---|
Volume
| Oven Volume | 50 L |
|---|
Electrical Connection
| Connected load | 3.1 kW |
|---|---|
| Length of cord | 1.7 m |
Other
| Oven Timer | |
|---|---|
| Multi Function | |
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| EAN | 4242006277659 |
| Combination Steam Ovens |
Compare to similar items
Gaggenau 60cm 400 Series Compact Built-In Combi Steam Oven Top Controls Right Hinge BS470112
$13,999
| Oven Volume | 50 L |
|---|---|
| Oven Fuel Type | Electric |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

