Specifications & Manuals
Key Specifications
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Model Number | VG414-210AU |
| Depth (mm) | 520 mm |
| Height (mm) | 131 mm |
| Width (mm) | 380 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel |
Burners
| Number of cooktop Burners or Zones | 1 |
|---|---|
| Number of cooking zones | 1 |
| Ignition | Electronic |
| Wok burner |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|
Cut Out
| Cut Out Depth (mm) | 492 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 360 mm |
Other Features
| Control type | Control knobs |
|---|
Other
| Primary Product Category | Gas Cooktop |
|---|---|
| LPG Kit Included |
Compare to similar items
Gaggenau 38cm 400 Series Vario Natural Gas Cooktop VG414-210AU
$3,999
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 492 mm |
| Cut Out Width (mm) | 360 mm |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

