



Promotions
Designed with both functionality and style in mind, the cooktop includes solid, smooth-surface cast pan supports and an intuitive control panel for comfortable and secure operation. Safety is paramount with features like a thermo-electric safety pilot, residual heat indicator, and operation indicator. Customise your kitchen with the modular Vario system, combining the gas cooktop with other matching elements to create your ideal cooking configuration.

Customisable Cooking Experience
Design your perfect cooking space with the Gaggenau 200 Series Vario Natural Gas Cooktop. This system allows you to create a bespoke cooktop, combining a powerful wok burner, two gas burners, and flex induction. Enjoy the flexibility to use both large and small pans, offering five separate heat sources for a truly personalised cooking experience.

Precision and Control
Experience precise cooking with the Gaggenau 200 Series Vario Gas Cooktop. Featuring nine mechanical power levels, you can accurately control and reproduce flame size for perfect results every time. The solid, smooth-surface cast pan supports and heat-resistant brass burners ensure professional-grade performance and durability.
Specifications & Manuals
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Model Number | VG231220AU |
| Weight (kg) | 10.01 kg |
| Depth (mm) | 512 mm |
| Height (mm) | 106 mm |
| Width (mm) | 288 mm |
| Cooktop Material | Stainless steel |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Notes |
|
| Compatibility | Can be combined with the cooktops of the Vario 200 series to a harmonic
unity |
| Number of cooktop Burners or Zones | 1 |
|---|---|
| Integrated Deep Fryer | |
| Trivets | Cast iron |
| Teppanyaki Plate |
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features |
|
|---|---|
| Control type | Control knobs |
| Portable | |
| Timer |
| Cut Out Depth (mm) | 492 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 268 mm |
| Residual heat indicator |
|---|
| Primary Product Category | Gas Cooktop |
|---|---|
| Oven Bundle | |
| EAN | 4242006279974 |
Compare to similar items
Gaggenau 28cm 200 Series Vario Natural Gas 2 Burners Cooktop VG232220AU
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 492 mm |
| Cut Out Width (mm) | 268 mm |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
-639075787438564424.png)
