Specifications & Manuals
Key Specifications
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Model Number | VP414111 |
| Weight (kg) | 16.1 kg |
| Depth (mm) | 520 mm |
| Height (mm) | 118 mm |
| Width (mm) | 380 mm |
| Cooktop Material | Stainless steel |
| Finish Colour | Stainless Steel |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|
Other Features
| Features | ● Two zones, each 1500 W, can be operated together as a complete surface or each halve separately. ● Keep warm setting. ● Cleaning stage. ● Easy to clean, similar to a cast pan. ● Safety shut-off. ● Pre-heat and residual heat indicator. ● Operation indicator. |
|---|---|
| Control type | Control knobs |
| Portable |
Cut Out
| Cut Out Depth (mm) | 526 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 386 mm |
Burners
| Integrated Deep Fryer | |
|---|---|
| Number of cooking zones | 1 |
| Teppanyaki Plate |
Other
| EAN | 4242006280130 |
|---|
Compare to similar items
Gaggenau 38cm Vario 400 Series Teppan Yaki Plate VP414111
$3,849
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 526 mm |
| Cut Out Width (mm) | 386 mm |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

