Specifications & Manuals
Key Specifications
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Model Number | VI260114 |
| Depth (mm) | 523 mm |
| Height (mm) | 49 mm |
| Width (mm) | 580 mm |
| Cooktop Material | Ceramic Glass |
| Finish Colour | Black |
| Finish Colour Description | Stainless Steel Control Panel With Black Ceramic Glass |
Burners
| Number of cooktop Burners or Zones | 4 |
|---|---|
| Number of cooking zones | 4 |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|
Cut Out
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 560 mm |
Other
| Primary Product Category | Induction Cooktop |
|---|
Compare to similar items
Gaggenau 200 Series Vario Induction Cooktop VI260114
$3,499
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 560 mm |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

