Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | DF250560 |
|---|---|
| Depth (mm) | 550 mm |
| Height (mm) | 815 mm |
| Width (mm) | 598 mm |
| Capacity Place Settings | 15 |
| Finish Colour | Integrated (Own Cabinetry) |
Other Features
| Water Inlets | Cold or Hot |
|---|
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|
Energy Efficiency
| Energy Star Rating |
|---|
Safety Features
| Child lock | |
|---|---|
| Fault Indicator |
Noise Level
| Noise when working | 40 dB |
|---|
Water Efficiency
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Litres Per Cycle | 12 Ltr/Cycle |
| WELS Product Registration Number | D02133 |
Other
| Water efficient | 5 |
|---|---|
| EAN | 4242006278847 |
Compare to similar items
Gaggenau 200 Series Fully Integrated Dishwasher DF250560
$2,799
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Capacity Place Settings | 15 |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

