Specifications & Manuals
Key Specifications
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Model Number | VG295220AU |
| Weight (kg) | 28.58 kg |
| Depth (mm) | 510 mm |
| Height (mm) | 106 mm |
| Width (mm) | 914 mm |
| Cooktop Material | Stainless steel |
| Finish Colour | Stainless Steel |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|
Other Features
| Features |
|
|---|---|
| Control type | Control knobs |
| Portable | |
| Timer |
Cut Out
| Cut Out Depth (mm) | 492 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 885 mm |
Burners
| Integrated Deep Fryer | |
|---|---|
| Trivets | Cast iron |
| Teppanyaki Plate |
Safety Features
| Residual heat indicator |
|---|
Other
| Primary Product Category | Gas Cooktop |
|---|---|
| Oven Bundle | |
| EAN | 4242006280444 |
Compare to similar items
Gaggenau 90cm 200 Series Vario Natural Gas Cooktop VG295220AU
$5,999
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 492 mm |
| Cut Out Width (mm) | 885 mm |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

