Specifications & Manuals
| Depth (mm) | 547 mm |
|---|---|
| Height (mm) | 595 mm |
| Width (mm) | 590 mm |
| Accessories included | 1 x enamel baking tray,suit. pyrolitic clean, 1 x glass pan, 1 x grill shelf |
| Finish Colour | Black |
| Notes | For installation underneath cooktops: Distance between the underside of the cooktop and the top edge of the oven cavity: min. 15 mm. The planning notes for the cooktops (particularly regarding ventilation, gas/electric connection) must be taken into account |
| Oven Fuel Type | Electric |
| Finish Colour Description | Anthracite |
| Quadruple glazed door | |
|---|---|
| Child lock | |
| Auto Power Off | |
| Fuse Protection | |
| Safety switch off |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|
| Features | Baking stone socket |
|---|---|
| Number of shelf positions | 4 |
| Control type | Control knobs |
| Grill location | Integrated electric grill |
| Internal oven light | |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Self clean catalytic oven liners | |
| Oven Type | Single Oven |
| Number of Functions | 9 |
|---|---|
| Bottom heating | |
| Top and bottom heating | |
| Keep warm | |
| Steam clean | |
| Hot air | |
| Hot air and bottom element | |
| Top heating |
| Oven Volume | 76 L |
|---|
| Connected load | 3.7 kW |
|---|---|
| Maximum current rating | 16 A |
| Primary Product Category | Ovens |
|---|---|
| Oven Timer | |
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| Combination Steam Ovens |
Compare to similar items
Gaggenau 60cm 200 Series Pyrolytic Built-In Oven BOP220-101
| Oven Volume | 76 L |
|---|---|
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

