Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | VL414111 |
|---|---|
| Weight (kg) | 2.17 kg |
| Depth (mm) | 520.7 mm |
| Height (mm) | 171.45 mm |
| Width (mm) | 110 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|
Other Features
| Features | ● Stainless steel ● Manual opening of the ventilation element ● Closing element made of stainless steel, dishwasher-safe ● Metal grease filter, dishwasher-safe ● No connecting piece included |
|---|---|
| Control type | Electronic |
Filters
| Filter material | Stainless steel |
|---|---|
| Number of filters | 1 |
| Dishwasher safe filters |
Noise Level
| Noise when in operation - low to high | 56 - 68 |
|---|---|
| Noise when working | 68 dB |
Air Extraction
| Can be recirculated |
|---|
Other
| EAN | 4242006258528 |
|---|
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

