



Accessories & Add-Ons

Billi Home FT Still Filtered Water with Round Slimline Dispenser Chrome 911000RCH

Billi B-5000 Boiling and Chilled Filtered Water with XL Levered Dispenser 915000LCH

Insinkerator Steaming Hot Filtered Water Tap GN1100

Insinkerator Steaming Hot & Ambient Filtered Water Tap HC3300CH
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | SNX211LHD |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Depth (mm) | 510 mm |
| Height (mm) | 175 mm |
| Width (mm) | 780 mm |
| Length (mm) | 780 mm |
| Bowl Size | 360 (W) x 390 (D) x 175 (H) |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel / Silver |
| Taphole |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 50 Years |
|---|
Cut Out
| Cut Out Depth (mm) | 390 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 360 mm |
Sink Installation
| Flush Mount | |
|---|---|
| Undermount |
Other
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| EAN | 7612981035594 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Franke Sinos Single Bowl Left Hand Drainer Sink SNX211LHD
$1,347
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 390 mm |
| Cut Out Width (mm) | 360 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
