

Accessories & Add-Ons





Crafted from Franke’s robust Fragranite material, this sink is resistant to stains, scratches, and heat, making it highly durable for everyday use. Fragranite’s antibacterial properties promote a more hygienic workspace, ideal for food preparation tasks. Compact yet functional, this 370mm sink brings both style and practicality to your kitchen.

Durable granite construction
Franke’s Fragranite sinks are composed of 80% quartz sand and 20% very hard acrylic resin. Available in different finishes, these sinks are attractive and durable in equal measure. Although finely textured, the surface is not porous, creating a sink with a high standard of hygiene.

Surface treatment for enhanced hygiene
Kitchens thrive on cleanliness, and Franke’s special surface treatment helps inhibit the growth of bacteria on sinks. This added layer of protection supports a more hygienic kitchen environment, giving home cooks greater peace of mind with every rinse, wash, and prep.

Franke Hidden Overflow
Franke hidden overflow captures water when the water level in the bowl gets too high, designed to ensure that the sink never overflows.
Specifications & Manuals
| Model Number | MRG610-37MBB |
|---|---|
| Depth (mm) | 440 mm |
| Height (mm) | 200 mm |
| Width (mm) | 410 mm |
| Accessories included | None |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Black |
| Notes | This is a "Bare" sink and does not come with any accessories |
| Taphole | |
| Sink Type | Topmount |
| Finish Colour Description | Matte Black |
| Manufacturer Warranty | 50 Years |
|---|
| Features |
|
|---|
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount |
| Origin | Slovakia |
|---|
| Sink Pack | |
|---|---|
| Top Mount | |
| EAN | 9336082100200 |
Compare to similar items
Franke Maris 370mm Single Bowl Topmount Sink Matte Black MRG610-37MBB
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Franke Maris 340mm Single Bowl Sink MRX210-34
| Material | 18/10 Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Franke Urban Fragranite 780mm Single Bowl Matte Black UBG610-78MB
| Material | Fragranite. |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Franke Maris 370mm Single Bowl Flushmount Sink Polar White MRG210-37PW-B
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Franke Maris 520mm Single Bowl Undermount Sink Onyx MRG110-52ON-B
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Franke Kubus Single Bowl Sink KBG110-50ONYX
| Material | Fragranite - Scratch/Stain/Germ/Fade/Heat & Freeze Resistant. Made from 80% Quartz and 20% methylmethacrylate resin. |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 500 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Franke Maris 720mm Single Bowl Topmount Sink Onyx MRG610-72ONB
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Franke Maris 520mm Single Bowl Flushmount Sink Stone Grey MRG210-52SG-B
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Franke Mythos 340mm Single Bowl Undermount Sink MYX110-34B
| Cut Out Width (mm) | 400 mm |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
