


Accessories & Add-Ons







Promotions
Constructed from Franke’s durable Fragranite material, this sink is highly resistant to heat, stains, and scratches, ensuring it withstands the demands of daily use. Fragranite’s antibacterial properties help maintain a hygienic workspace, making it a safe choice for food prep. With its 520mm bowl size, the Maris Single Bowl offers ample space for washing dishes, rinsing produce, and more, combining functionality with refined design to suit a range of kitchen needs.

Durable granite construction
Franke’s Fragranite sinks are composed of 80% quartz sand and 20% very hard acrylic resin. Available in different finishes, these sinks are attractive and durable in equal measure. Although finely textured, the surface is not porous, creating a sink with a high standard of hygiene.

Surface treatment for enhanced hygiene
Kitchens thrive on cleanliness, and Franke’s special surface treatment helps inhibit the growth of bacteria on sinks. This added layer of protection supports a more hygienic kitchen environment, giving home cooks greater peace of mind with every rinse, wash, and prep.

Franke Hidden Overflow
Franke hidden overflow captures water when the water level in the bowl gets too high, designed to ensure that the sink never overflows.
Specifications & Manuals
| Model Number | MRG210-52MB-B |
|---|---|
| Depth (mm) | 433 mm |
| Height (mm) | 200 mm |
| Width (mm) | 553 mm |
| Recommended Benchtop Type | Stone or Concrete |
| Products Included | Plug and Waste Connections
Sink Secure Clips |
| Accessories included | None |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Black |
| Notes | This is a "Bare" sink and does not come with any accessories |
| Overflow | |
| Taphole | |
| Sink Type | Flush Mount |
| Finish Colour Description | Matte Black Finish |
| Stone Benchtops | |
|---|---|
| Laminate Benchtops | |
| Hardwood Benchtops |
| Manufacturer Warranty | 50 Years |
|---|
| Features | |
|---|---|
| Waste Disposal Compatible | Yes |
| Cut Out Note | ** Please Refer to the Specification Sheet Attached** |
|---|
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
| Origin | Slovakia |
|---|
| Primary Product Category | Sinks |
|---|---|
| EAN | 9336082102181 |
Compare to similar items
Franke Maris 520mm Single Bowl Topmount Sink with Extension Drainer Matte Black MRG610-52MBFPC
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | Extension Drainer |
Franke Maris 520mm Single Bowl Flushmount Sink Onyx MRG210-52ON-B
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Franke Aton Single Bowl Sink with Left Hand Drainer ANX211LHD
| Material | 18/10 Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 506 mm |
| Cut Out Width (mm) | 995 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Franke Maris 720mm Single Bowl Flushmount Sink Stone Grey MRG210-72SG-B
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Franke Maris 370mm Single Bowl Undermount Sink with Extension Drainer Matte Black MRG110-37MB-FPC
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | Extension Drainer |
Franke Urban Fragranite 560mm Single Bowl Topmount Sink Polar White UBG610-56PWB
| Material | Fragranite. |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Franke Mythos Masterpiece 400mm Single Bowl Sink Copper BXM210-40CP
| Material | F-Inox Technology |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Franke Maris 720mm Single Bowl Flushmount Sink with Extension Drainer Polar White MRG210-72PW-FPC
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | Extension Drainer |
1 Review
Rating snapshot
Average customer rating
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

