Specifications & Manuals
| Dryer Type | Heat Pump |
|---|---|
| Model Number | WH8560P3DH8060P3 |
| Washing capacity | 8.5 kg |
| Drying capacity | 8 kg |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Depth (mm) | 645 mm |
| Height (mm) | 850 mm |
| Width (mm) | 600 mm |
| Accessories included | Washer: 1 x Cold water Connection, 1 Drain Hose Outlet. Dryer: 1 x Dryer Drain Hose and 1 x Drying Rack. |
| Finish Colour | White |
| Stackable | |
| Measurement note | We recommend allowing an extra 150mm in depth for hoses and connections. Dimensions may not include door or control panel. |
| Finish Colour Description | White cabinet / Silver Fascia Control panel. |
| Dryer Controls | Dial |
|---|---|
| Water Inlets | Cold Only |
| Features |
|
| Control type | Dial |
| Reverse Tumble Action | |
| Anti Crease | |
| Auto Balance | |
| Sensor Dry |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|
| Litres Used Per Wash | 73 L |
|---|---|
| Water Star Rating |
| Origin | China |
|---|
| Reversible door | No |
|---|
| Water Tank Full Indicator |
|---|
| Primary Product Category | Laundry Packages |
|---|---|
| Water efficient | 4.5 |
| Water consumption | 73 L |
| Washing Machine Type | Front load |
Compare to similar items
1 Review
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkFree Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

