






Accessories & Add-Ons

Fisher & Paykel Contemporary Round Handle Kit AHS-OBDD-60S
Promotions
4 payments of $324 with
Up to 12 months interest free with Zip Money
This stainless steel Fisher and Paykel 60cm Warming Drawer keeps your dishes warm until youre ready to serve up. Easy to use In a busy kitchen where timing is everything, our Warming Drawer gives you the freedom to keep plates or cups warm while you continue to cook. Easy to clean Cleaning and care of the Warming Drawer is simple. After each use, just wipe out the smooth glass interior with a damp cloth. Sized to suit With enough room to gently heat six place settings, our 60cm Warming Drawer is an ideal kitchen companion. Designed to match Our Warming Drawer comes in either a stylish black reflective glass or brushed stainless steel.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | WB60SDEX1 |
|---|---|
| Depth (mm) | 556 mm |
| Height (mm) | 118 mm |
| Width (mm) | 596 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Power (V) | 220 - 240 |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Other Features
| Features | ● Easy to use - In a busy kitchen where timing is everything, our Warming Drawer gives you the freedom to keep plates or cups warm while you continue to cook. ● Easy to clean - Cleaning and care of the Warming Drawer is simple. After each use, just wipe out the smooth glass interior with a damp cloth. ● Sized to suit - With enough room to gently heat six place settings, our 60cm Warming Drawer is an ideal kitchen companion. ● 20 Cappuccino cups ● 48 Espresso cups ● Maximum allowable weight: 30kg ● 6 Place settings ● Usable height: 83mm ● Performance: High 65°C, Low 45°C and Medium 55°C ● On/Off indicator ● Stainless steel buttons with glowing halos ● Two automatic timers: 1 + 2 hour ● Automatic turn off after 12 hours ● Full extension slides ● Soft closing mechanism |
|---|
Electrical Connection
| Maximum current rating | 1.8 A |
|---|
Other
| Primary Product Category | Warming Drawer |
|---|---|
| Drawer Type | Warming Drawer |
| EAN | 9415112808078 |
Compare to similar items
Fisher & Paykel Series 9 60cm Contemporary Warming Drawer Black Glass WB60SDTB1-SET
$2,799
| Oven Fuel Type | Electric |
|---|
Fisher & Paykel Series 9 60cm Contemporary Vacuum Sealer Drawer Black Glass VB60SDB1-SET
$5,699
| Oven Volume | 8.5 L |
|---|
Fisher & Paykel Series 9 60cm Minimal Vacuum Sealer Drawer Black Glass VB60SMB1-SET
$5,699
Fisher & Paykel Series 9 Minimal 76cm Warming Drawer WB76SMG3
$2,999
| Oven Fuel Type | Electric |
|---|
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
-639077649713156593.png)
