Specifications & Manuals
Key Specifications
| Cooktop Type | Induction |
|---|---|
| Cooktop Fuel Type | Electric |
| Model Number | CI302DTB3 |
| Depth (mm) | 530 mm |
| Height (mm) | 49 mm |
| Width (mm) | 300 mm |
| Can accommodate large dishes | |
| Cooktop Material | Ceramic Glass |
| Finish Colour | Black |
| Cookware compatibilty | Please note that induction cooktops are only compatible with cookware made from magnetic material. |
Burners
| Number of cooktop Burners or Zones | 2 |
|---|---|
| Integrated Deep Fryer | |
| Number of cooking zones | 2 |
| Teppanyaki Plate |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | Manufacturer's warranty |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Other Features
| Features | ● Precise control - Fisher & Paykel induction cooktops offer extremely accurate temperature control from very high to very low heats, so you can sear, sauté and temper like a pro. Touch&Slide controls react immediately when you adjust the temperature, so you can go from a boil to a simmer in seconds. ● Safer choice - Induction cooktops only start heating your pot or pan once you’ve placed it on the ceramic surface and stop as soon as you remove it – so you don’t have to worry about curious little fingers or leaving an element on. ● Flat easy clean glass surface - The surface around your cookware stays cool when you cook, preventing baked-on spills and making cleaning up a breeze. The durable ceramic cooktop surface just needs a quick wipe after use to maintain its good looks. ● Enhanced features - PowerBoost and GentleHeat deliver either very high or very low heat fast for specialised cooking tasks such as searing meat and melting chocolate. An integrated timer keeps you on track. ● Superior efficiency - No heat is wasted during induction cooking because only the cookware is heated, not the cooktop surface. This makes induction cooking more energy-efficient than electric or gas cooktops. ● Larger cooking area - SmartZone links two cooking zones and controls them as one giving you the flexibility to use large pans and griddles and easily handle bigger food items like pancakes. ● Auto cut-off timer for each zone ● Minute timer ● Soft-touch electronic controls ● Individual hot surface indicators ● Auto heat reduce ● Dual colour display ● GentleHeat: 2 settings ● 9 Heat settings ● Induction cooking technology ● SmartZone ● Zone bridging ● Individual cooking zone controls ● Auto heat reduce Cooking Zones ● Front - 2100W - Powerboost set - 3700W ● Rear - 2100W - Powerboost set - 3700W |
|---|---|
| Automatic pan detection | |
| Control type | Slider switch |
| Portable | |
| Timer | |
| Boost function | |
| Flexible zones | |
| Easy clean cooking surface |
Cut Out
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 265 mm |
Electrical Connection
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connection requirements | Needs to be hardwired by a qualified electrician |
Safety Features
| Child lock | |
|---|---|
| Residual heat indicator | |
| Spill protection |
Functions
| Keep warm |
|---|
Other
| Primary Product Category | Induction Cooktop |
|---|---|
| LPG Kit Included | |
| Oven Bundle | |
| Perfect temperature control | |
| EAN | 9415112811979 |
Compare to similar items
Fisher & Paykel 30cm Induction Cooktop CI302DTB3
$1,643
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 265 mm |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

