





Fisher & Paykel Series 5 90cm Low Current Induction Cooktop with SmartZone CI905ZCTPB2
Touch-and-slide controls respond instantly, giving you precise command from high-heat searing with PowerBoost to careful simmering and melting with GentleHeat. SmartHQ™ connectivity provides guided setup and helpful tips, while Link Mode automatically activates a compatible rangehood as you cook, keeping the focus on flavour and flow.
Finished in sleek black ceramic glass, the elevated design enhances your kitchen’s aesthetic with a modern, architectural feel. The surface is easy to clean, while induction safety features such as pan detection, hot surface indicators and auto shut-off are seamlessly integrated. A cooktop designed to look composed, even when the cooking gets ambitious.

SmartHQ™ Guided Setup
Get started with ease using SmartHQ™, your digital companion for setup and everyday use. From guided onboarding to helpful tips, the app puts control and confidence in your hands, letting you explore features at your own pace, all from your smartphone.

SmartZone Pairing
SmartZone combines two zones into one larger cooking surface, perfect for oversized pans, griddles or whole fish. It adapts to your cookware, giving you freedom to explore new techniques with confidence, whether you're searing, slow-cooking or entertaining on a larger scale.

Precision at Your Fingertips
Enjoy instant responsiveness with touch-and-slide temperature control. From a rolling boil to a delicate melt, features like PowerBoost and GentleHeat ensure accurate results across every cooking task. A built-in timer helps coordinate dishes with ease.

Safety Built In
Cook with peace of mind. The cooktop activates only with cookware in place, while key safety features , including hot surface indicators, keylock, auto shut-off, and spill detection, help protect every member of the household.
Specifications & Manuals
| Cooktop Type | Ceramic Glass |
|---|---|
| Cooktop Fuel Type | Electric |
| Model Number | CI905ZCTPB2 |
| Depth (mm) | 530 mm |
| Height (mm) | 61 mm |
| Width (mm) | 900 mm |
| Cooktop Material | Ceramic Glass |
| Finish Colour | Black Glass |
| Cookware compatibilty | Please note that induction cooktops are only compatible with cookware made from magnetic material. |
| Installation Note | The cooktop must be installed by qualified personnel or technicians. |
| Number of cooktop Burners or Zones | 5 |
|---|
| Features |
|
|---|---|
| Control type | Touch and Slide |
| Timer | |
| Flexible zones |
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connection requirements | Needs to be hardwired by a qualified electrician |
| Maximum current rating | 20 A |
| Display |
|---|
| Origin | China |
|---|
| Residual heat indicator | |
|---|---|
| Spill protection |
| EAN | 9415112842041 |
|---|
Compare to similar items
Fisher & Paykel Series 5 90cm Low Current Induction Cooktop with SmartZone CI905ZCTPB2
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|
Fisher & Paykel Series 5 70cm Induction Cooktop Black Glass CI704CTB1
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 560 mm |
Fisher & Paykel Series 7 76cm Induction Cooktop CI764DTB4
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 725 mm |
| Power (W) | 7400 W |
Fisher & Paykel Series 9 90cm Induction Cooktop Grey CI905DTTG1
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 507 mm |
| Cut Out Width (mm) | 862 mm |
| Power (W) | 11100 W |
Fisher & Paykel Series 9 60cm Induction Cooktop Grey CI604DTTG1
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 507 mm |
| Cut Out Width (mm) | 562 mm |
| Power (W) | 7400 W |
Fisher & Paykel Series 7 30cm Induction Cooktop with SmartZone Black Glass CI302DTB4
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 265 mm |
| Power (W) | 3700 W |
Fisher & Paykel Series 9 76cm Induction Cooktop CI764DTTB1
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|
Fisher & Paykel Series 5 60cm Low Current Induction Cooktop with SmartZone CI604ZCTPB2
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|
Fisher & Paykel Series 9 90cm Induction Cooktop CI905DTTB1
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 507 mm |
| Cut Out Width (mm) | 862 mm |
| Power (W) | 11100 W |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
