Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | KS7490FZ3I |
|---|---|
| Weight (kg) | 190 kg |
| Depth (mm) | 640 mm |
| Height (mm) | 2050 mm |
| Width (mm) | 737 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Volume
| Total Volume | 478 L |
|---|---|
| Freezer Volume | 478 L |
Energy Efficiency
| Energy Star Rating |
|---|
Door
| Default Door Hinge | Left |
|---|---|
| Reversible door | No |
Other Features
| Frost Free | |
|---|---|
| Freezer Type | Upright freezers |
Country of Origin
| Origin | Italy |
|---|
Other
| Fridge - Freezer Category | Freezer |
|---|---|
| Pigeon Pair Type | Upright Fridges |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Fhiaba 478L Column Freezer with Ice Maker Left Hinge KS7490FZ3I
$19,000
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Left |
| Frost Free |
Fhiaba 359L 60cm Classic Freezer with Ice Maker Left Hinge Copper KS5990FZ3IAM6
$22,337
| Default Door Hinge | Left |
|---|---|
| Frost Free |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

