

Promotions
Fhiaba 60cm Classic Fridge with TriMode Right Hinge - Stainless Steel KS5990TST6ASS
Up to 12 months interest free with Zip Money
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | KS5990TST6ASS |
|---|---|
| Weight (kg) | 180 kg |
| Depth (mm) | 698 mm |
| Height (mm) | 2050 mm |
| Width (mm) | 600 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Notes | Front and rear adjustable feet up to 25mm height |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Volume
| Total Volume | 244 L |
|---|---|
| Freezer Volume | 59 L |
Other Features
| Features |
|
|---|---|
| Adjustable shelves | |
| Frost Free | |
| Temperature Range - Maximum | 8 °C |
| Temperature Range - Minimum | -22 °C |
| Number of shelves | 3 |
| Door open alarm |
Energy Efficiency
| Energy Consumption(kWh/annum) | 336 |
|---|
Door
| Default Door Hinge | Right |
|---|
Noise Level
| Noise when working | 41 dB |
|---|
Electrical Connection
| Length of cord | 2 m |
|---|
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Fhiaba 525L Bottom Mount Fridge With Ice Maker KS8990TST3I
$23,000
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Dispenser | No dispenser |
| Default Door Hinge | Left |
| Frost Free |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

-638978135108059354.png)
