| Model Number | S7490TST6I |
|---|---|
| Weight (kg) | 169 kg |
| Depth (mm) | 610 mm |
| Height (mm) | 2050 mm |
| Width (mm) | 749 mm |
| Accessories included | Stainless steel side panels, Stainless steel tubolar handless 30mm, Water filter cartridge, FLD - Fhiaba Link Device, 90° Door stop |
| Dispenser | No dispenser |
| Finish Colour | Integrated (Own Cabinetry) |
| Plumbing required | No |
Other Features
| Fridge Type | Bottom Mount Fridge |
|---|---|
| Features |
| Adjustable shelves | |
| Frost Free | |
| Light type | LED |
| Temperature Control | Electronic |
| Temperature Range - Maximum | 8 °C |
| Temperature Range - Minimum | -22 °C |
| Door open alarm |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Volume
| Total Volume | 444 L |
| Fridge Volume | 336 L |
| Freezer Volume | 108 L |
Energy Efficiency
| Energy Star Rating |
|---|
Door
| Default Door Hinge | Right |
| Reversible door | No |
Country of Origin
| Origin | Italy |
|---|
Electrical Connection
| Length of cord | 2 m |
Other
| Fridge - Freezer Category | Fridge |
| A true family fridge | 444 L |
| French Door Fridges |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Fhiaba 750mm Integrated Fridge/Freezer with Right Hinge S7490TST6I