Fhiaba 494L Integrated Fridge Right Hinge S7490FR6A
SKU: S7490FR6A
Up to 12 months interest free with Zip Money
  • Free Delivery Available
    Your delivery location
    Brisbane   QLD 4000
  • Free Connection
  • Free removal and recycling of Old Disconnected Appliances*
This 750mm fridge is part of the Fhiaba integrated series, ideal for anyone after a personalised appliance. Showcasing the highest levels of comfort, functionality, and design excellence, the integrated series will help you to achieve satisfying seamlessness. Once the integrated doors are opened, you are greeted with the luxurious Fhiaba interior.
OptiView
EvenLift system
ProVent ventilation system
Totally integrated
Specifications & Manuals
Key Specifications
Model Number
S7490FR6A
Weight (kg)
154 kg
Depth (mm)
615 mm
Height (mm)
2050 mm
Width (mm)
749 mm
Dispenser
No dispenser
Finish Colour
Integrated (Own Cabinetry)
Notes
Depth is without handle. Front and rear adjustable feet up to 25mm.
Plumbing required
No
Other Features
Fridge Type
Upright Fridge
Features
  • - One independent climatic zone.
  • - Antibacterial Stainless steel interior finish including shelves and side panels.
  • - Total No Frost - 100% automatic system.
  • - Smart-touch TFT controls.
Adjustable shelves
Frost Free
Light type
LED
Temperature Control
Electronic
Temperature Range - Maximum
8 °C
Temperature Range - Minimum
2 °C
Door open alarm
Warranty
Manufacturer Warranty
5 Years
Use
Not intended or designed for commercial use.
Volume
Fridge Volume
494 L
Volume Note
Net volumes quoted
Energy Efficiency
Energy Star Rating
2 Stars
Energy Consumption(kWh/annum)
507
Electrical Connection
Type of connection
10A plug & lead