Inexistent in interstellar space, the DCW Editions Lune imagined by Eric de Dormaël goes beyond the cosmic laws to enchant the earthly interiors.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | LUNE |
|---|---|
| Material | Glass, natural brushed brass |
| Weight (kg) | 1.1 kg |
| Width (mm) | 145 mm |
| Length (mm) | 240 mm |
| Power (W) | 2 W |
| Designer | Éric de Dormael |
Designer Information
| About The Designer | Éric de Dormael's "sculpture lights", characterised by their fluidity, their ethereality, their form and their transparency, are all about the subtle interplay of light and shadow. The reflections, shimmers, patterns and vibrations they create dance off the walls. Éric de Dormael’s creations bring forth images, they leave impressions and they provoke sensations. |
|---|---|
| Product Designer | Éric de Dormael |
Lighting
| Electrical Specifications | CLI - Integrated LED 2W 2700K (DALI on request) |
|---|---|
| Lighting Installation Options | Ceiling |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
DCW Editions Here Comes The Sun 250 Pendant Light - Black and White HCS250BLWH
$840
| Material | Aluminium, fabric wire |
|---|---|
| Power (W) | 40 W |
DCW Editions Here Comes The Sun 175 Pendant Light - White and Copper HCS175WHCOP
$625
| Material | Steel |
|---|---|
| Power (W) | 28 W |
DCW Editions Here Comes The Sun 350 Pendant Light - White HCS350WHWH
$1,265
| Material | Aluminium, fabric wire |
|---|---|
| Power (W) | 60 W |
DCW Editions VVV Modular Lighting System - 15 Modules VVV15MOD
$17,245
| Material | Anodized aluminium |
|---|
DCW Editions In The Sun 190 Pendant Lamp - Gold ITSP190GOGO
$895
| Material | Steel, aluminium, brass mesh, stainless steel mesh, glass |
|---|---|
| Power (W) | 23 W |
DCW Editions Here Comes The Sun 175 Pendant Light - White HCS175WHWH
$625
| Material | Steel |
|---|---|
| Power (W) | 28 W |
DCW Editions In The Sun 270 Pendant Lamp - Gold ITSP270GOGO
$1,110
| Material | Steel, aluminium, brass mesh, stainless steel mesh, glass |
|---|---|
| Power (W) | 23 W |
DCW Editions In The Sun 270 Pendant Lamp - Silver ITSP270SISI
$1,110
| Material | Steel, aluminium, brass mesh, stainless steel mesh, glass |
|---|---|
| Power (W) | 23 W |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

