Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | MIDNIGHT505ST |
|---|---|
| Material | Aluminium, glass |
| Weight (kg) | 2.1 kg |
| Diameter (mm) | 505 mm |
| Depth (mm) | 82 mm |
| Image Disclaimer | Product images may show a sample of possible variations. These are for illustrative purposes only and are subject to availability of variation selection. |
| Finish Colour | Black |
| Designer | Stéphanie Cayet |
Lighting
| Light Output | 214 lm |
|---|---|
| Dimmable | |
| Electrical Specifications | CLI - Integrated LED 2700K - Dimmable |
| Lighting Installation Options | Wall |
Compare to similar items
DCW Editions Midnight 505 Wall Lamp - Stripes MIDNIGHT505ST
$1,215
| Material | Aluminium, glass |
|---|
DCW Editions Org Wall Light - 1500mm ORGPW1500
$2,025
| Material | Opal glass, anodized aluminium, acrylic |
|---|---|
| Power (W) | 27 W |
DCW Editions In The Tube 100 500 Wall or Pendant Light - Gold ITT100500GRGM
$1,710
| Material | Borosilicate glass, silicon and aluminium cast, stainless steel collar, brass or steel mesh, aluminium and stainless steel mesh, rubber wire |
|---|---|
| Power (W) | 6 W |
DCW Editions Map 2 Wall Light MAP2
$1,255
| Material | Steel, varnished brass and patinaled brass |
|---|---|
| Power (W) | 10 W |
DCW Editions Light Me Tender Horizontal - LIGHTMETENDER-HOR
$1,295
| Material | Glass, aluminum |
|---|
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

