Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | ITSP380GOGO |
|---|---|
| Material | Steel, aluminium, brass mesh, stainless steel mesh, glass |
| Weight (kg) | 2.2 kg |
| Diameter (mm) | 380 mm |
| Power (W) | 23 W |
| Finish Colour | Gold |
| Finish Colour Description | Gold body, gold mesh |
| Designer | Dominique Perrault and Gaëlle Lauriot-Prévost |
Designer Information
| About The Designer | Mesh is a material that is both rigorous and poetic, virtual yet present and which Dominique Perrault has used in the past as a way of delineating a geographic area, either as a protection or a way of welcoming, as well as a way of channelling natural or artificial light. This is the same mesh that Dominique Perrault and Gaëlle Lauriot-Prévost have adapted, manipulated, contorted and transplanted into the inner workings of their lamps to create the thousands of exceptional and powerful lighting solutions that light up the French National Library, day and night. |
|---|---|
| Product Designer | Dominique Perrault and Gaëlle Lauriot-Prévost |
Lighting
| Electrical Specifications | CLI - E27 |
|---|---|
| Lighting Installation Options | Ceiling |
Compare to similar items
DCW Editions In The Sun 380 Pendant Lamp - Gold Gold ITSP380GOGO
$1,410
| Material | Steel, aluminium, brass mesh, stainless steel mesh, glass |
|---|---|
| Power (W) | 23 W |
DCW Editions Org Horizontal Pendant Light - 2000mm ORGPH2000
$3,935
| Material | Aluminium, glass, acrylic |
|---|
DCW Editions In The Tube 360° 700 - Gold Mesh ITT360700GOM
$1,630
| Material | Tube: borosilicate glass. Waterproof stopper: black silicon and aluminium cast. Adjustable collar: stainless steel. Removable mesh: no mesh, gold or silver finish. Fastenings: stainless steel. Wire: black rubber. |
|---|---|
| Power (W) | 12 W |
DCW Editions In The Sun 270 Pendant Lamp - Gold ITSP270GOGO
$1,110
| Material | Steel, aluminium, brass mesh, stainless steel mesh, glass |
|---|---|
| Power (W) | 23 W |
DCW Editions Org Horizontal Pendant Light - 1600mm ORGPH1600
$3,010
| Material | Aluminium, glass, acrylic |
|---|
DCW Editions Here Comes The Sun 450 Pendant Light - Black and Copper HCS450BLCOP
$1,950
| Material | Aluminium, fabric wire |
|---|---|
| Power (W) | 60 W |
DCW Editions Broche Medium Pendant Light - Brass BROCHEMED
$18,995
| Material | Natural Brass |
|---|---|
| Power (W) | 100 W |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

