


4 payments of $438.75 with
Up to 12 months interest free with Zip Money
The DCW Editions Gras 302 Double Ceiling Lamp is a light that is idiosyncratic but with its own character. Adjustable in its length, No. 302 is convenient to use. This lamp gives ambiance while over a work surface.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | 302DOUBLEBL |
|---|---|
| Material | Steel |
| Weight (kg) | 4.8 kg |
| Image Disclaimer | Product images may show a sample of possible variations. These are for illustrative purposes only and are subject to availability of variation selection. |
| Power (W) | 15 W |
| Finish Colour | Black |
| Power (V) | 220/240 |
| Designer | Bernard-Albin Gras |
Lighting
| Light Output | 806 lm |
|---|---|
| Lighting Installation Options | Ceiling |
Warranty
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
|---|
Designer Information
| About The Designer | Bernard-Albin Gras was one of the most innovative designer of the 20th century. The functional esthetic of his lamps and especially the design of details such as those of the arms, stems, brackets and bases were truly original and far ahead of his time. |
|---|---|
| Product Designer | Bernard-Albin Gras |
Other
| EAN | 3700677606341 |
|---|
Manuals & Downloads
Compare to similar items
DCW Editions Gras 302 Double Ceiling Light - Conic Black 302DOUBLEBL
$1,755
| Material | Steel |
|---|---|
| Power (W) | 15 W |
DCW Editions Here Comes The Sun 450 Pendant Light - Black and Copper HCS450BLCOP
$1,950
| Material | Aluminium, fabric wire |
|---|---|
| Power (W) | 60 W |
DCW Editions In The Tube 120 700 Wall or Pendant Light - Silver ITT120700SRSM
$2,460
| Material | Borosilicate glass, silicon and aluminium cast, stainless steel collar, brass or steel mesh, aluminium and stainless steel mesh, rubber wire |
|---|---|
| Power (W) | 6 W |
DCW Editions Mono Pendant Light L500 MONOLEDPL500
$1,485
| Material | Aluminium and glass |
|---|---|
| Power (W) | 13 W |
DCW Editions Here Comes The Sun 10 Mini Pendant Light - White and Copper HCS10WHCOP
$330
| Material | Aluminium and black fabric wire |
|---|---|
| Power (W) | 2 W |
DCW Editions Focus X5 Pendant Light - Black FOCUSLED5PBLK
$8,135
| Material | Aluminium, PMMA (acrylic glass) |
|---|
DCW Editions In The Tube 100 350 Wall or Pendant Light - Silver ITT100350SRSM
$1,380
| Material | Borosilicate glass, silicon and aluminium cast, stainless steel collar, brass or steel mesh, aluminium and stainless steel mesh, rubber wire |
|---|---|
| Power (W) | 6 W |
DCW Editions Focus X3 Pendant Light - Black FOCUSLED3PBLK
$5,200
| Material | Aluminium, PMMA (acrylic glass) |
|---|
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
