Specifications & Manuals
| Model Number | 300BLGL175 |
|---|---|
| Material | Steel |
| Width (mm) | 175 mm |
| Image Disclaimer | Product images may show a sample of possible variations, such as size, material, and finish. These are for illustrative purposes only and are subject to availability of variation selection. |
| Finish Colour | Glass |
| Features | Adjustable arm: minimum 900mm, maximum 1550mm. Electric fabric wire. Glass ball size: 175mm. |
|---|
| About The Designer | Bernard-Albin Gras was one of the most innovative designer of the 20th century. The functional esthetic of his lamps and especially the design of details such as those of the arms, stems, brackets and bases were truly original and far ahead of his time.
|
|---|---|
| Product Designer | Bernard-Albin Gras |
| Lighting Installation Options | Ceiling |
|---|
Compare to similar items
DCW Editions In The Tube 360° 1600 - Silver Mesh ITT3601600SIM
| Material | Tube: borosilicate glass. Waterproof stopper: black silicon and aluminium cast. Adjustable collar: stainless steel. Removable mesh: no mesh, gold or silver finish. Fastenings: stainless steel. Wire: black rubber. |
|---|---|
| Power (W) | 30 W |
DCW Editions Here Comes The Sun 175 Pendant Light - Black and White HCS175BLWH
| Material | Steel |
|---|---|
| Power (W) | 28 W |
DCW Editions Here Comes The Sun 350 Pendant Light - Black and White HCS350BLWH
| Material | Aluminium, fabric wire |
|---|---|
| Power (W) | 60 W |
DCW Editions In The Tube 360° 1000 - Silver Mesh ITT3601000SIM
| Material | Tube: borosilicate glass. Waterproof stopper: black silicon and aluminium cast. Adjustable collar: stainless steel. Removable mesh: no mesh, gold or silver finish. Fastenings: stainless steel. Wire: black rubber. |
|---|---|
| Power (W) | 20 W |
DCW Editions In The Sun 190 Pendant Lamp - Silver and Gold ITSP190SIGO
| Material | Steel, aluminium, brass mesh, stainless steel mesh, glass |
|---|---|
| Power (W) | 23 W |
DCW Editions In The Tube 100 350 Wall or Pendant Light - Silver ITT100350SRSM
| Material | Borosilicate glass, silicon and aluminium cast, stainless steel collar, brass or steel mesh, aluminium and stainless steel mesh, rubber wire |
|---|---|
| Power (W) | 6 W |
DCW Editions Here Comes The Sun 10 Mini Pendant Light - White HCS10WHWH
| Material | Aluminium and black fabric wire |
|---|---|
| Power (W) | 2 W |
DCW Editions Here Comes The Sun 250 Pendant Light - Black and White HCS250BLWH
| Material | Aluminium, fabric wire |
|---|---|
| Power (W) | 40 W |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

