






Up to 12 months interest free with Zip Money
The DCW Editions Broche lights are characterised by their fluidity, their ethereality, their form and their transparency, are all about the subtle interplay of light and shadow. The reflections, shimmers, patterns and vibrations they create dance off the walls.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | BROCHELGE |
|---|---|
| Material | Natural Brass |
| Weight (kg) | 28 kg |
| Depth (mm) | 360 mm |
| Height (mm) | 1800 mm |
| Width (mm) | 1500 mm |
| Image Disclaimer | Product images may show a sample of possible variations. These are for illustrative purposes only and are subject to availability of variation selection. |
| Power (W) | 100 W |
| Finish Colour | Brass |
| Designer | Éric de Dormael |
Warranty
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
|---|
Designer Information
| About The Designer | Long-time admirers of the work of Éric de Dormael, DCW Editions were always delighted to work with this designer on some special upscale projects. Éric de Dormael’s creations bring forth images, they leave impressions and they provoke sensations. |
|---|---|
| Product Designer | Éric de Dormael |
Lighting
| Electrical Specifications | CLI - Integrated LED 100W, 2700K, external drivers supplied |
|---|---|
| Lighting Installation Options | Ceiling |
Other
| EAN | 3700677608970 |
|---|
Compare to similar items
DCW Editions Broche Large Pendant Light - Black BROCHELGE
$21,995
| Material | Natural Brass |
|---|---|
| Power (W) | 100 W |
DCW Editions Here Comes The Sun 450 Pendant Light - White and Copper HCS450WHCOP
$1,950
| Material | Aluminium, fabric wire |
|---|---|
| Power (W) | 60 W |
DCW Editions In The Tube 360° 1000 - No Mesh ITT3601000NM
$1,995
| Material | Tube: borosilicate glass. Waterproof stopper: black silicon and aluminium cast. Adjustable collar: stainless steel. Removable mesh: no mesh, gold or silver finish. Fastenings: stainless steel. Wire: black rubber. |
|---|---|
| Power (W) | 20 W |
DCW Editions In The Tube 360° 700 - Gold Mesh ITT360700GOM
$1,630
| Material | Tube: borosilicate glass. Waterproof stopper: black silicon and aluminium cast. Adjustable collar: stainless steel. Removable mesh: no mesh, gold or silver finish. Fastenings: stainless steel. Wire: black rubber. |
|---|---|
| Power (W) | 12 W |
DCW Editions Here Comes The Sun 450 Pendant Light - Black and White HCS450BLWH
$2,110
| Material | Aluminium, fabric wire |
|---|---|
| Power (W) | 60 W |
DCW Editions In The Tube 360° 1000 - Silver Mesh ITT3601000SIM
$2,270
| Material | Tube: borosilicate glass. Waterproof stopper: black silicon and aluminium cast. Adjustable collar: stainless steel. Removable mesh: no mesh, gold or silver finish. Fastenings: stainless steel. Wire: black rubber. |
|---|---|
| Power (W) | 20 W |
DCW Editions Respiro 900 Pendant Light - Black and Gold RESPIRO900BL-GOLD
$3,890
| Material | Anodised aluminium |
|---|---|
| Power (W) | 34 W |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
