




Up to 12 months interest free with Zip Money
Bring an air of artistry and warmth to your home with the DCW Editions Respiro Pendant Light, a creation of renowned French designer Philippe Nigro. Respiro—Italian for “breath”—is his poetic response to the spaces we inhabit, evoking lightness, sweetness, and the joy of being together. Its gently undulating wave design invites visual intrigue while maintaining a refined, minimalist aesthetic that effortlessly complements modern interiors.
Designed to elevate your ambiance, the Respiro Pendant emits a soft, diffused glow that’s as inviting as it is functional. Its lighting effect creates an inviting wash of light, bathing your room in a balanced, atmospheric warmth. Whether positioned above a dining table, kitchen island, or workspace, this piece ensures a captivating interplay of light and shadow.
Crafted with meticulous attention to detail, the Respiro Pendant reflects DCW Editions' dedication to timeless, thoughtful design. Its perfect marriage of form and function makes it a standout choice for those seeking to add a touch of sculptural beauty and sophistication to their home.
Designed to elevate your ambiance, the Respiro Pendant emits a soft, diffused glow that’s as inviting as it is functional. Its lighting effect creates an inviting wash of light, bathing your room in a balanced, atmospheric warmth. Whether positioned above a dining table, kitchen island, or workspace, this piece ensures a captivating interplay of light and shadow.
Crafted with meticulous attention to detail, the Respiro Pendant reflects DCW Editions' dedication to timeless, thoughtful design. Its perfect marriage of form and function makes it a standout choice for those seeking to add a touch of sculptural beauty and sophistication to their home.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Material | Anodised aluminium |
|---|---|
| Weight (kg) | 6 kg |
| Width (mm) | 900 mm |
| Power (W) | 34 W |
| Finish Colour | Black/Gold |
Lighting
| Light Output | 3400 lm |
|---|---|
| Light Style | Ceiling Light |
| Dimmable | |
| Lighting Installation Options | Hanging |
Designer Information
| About The Designer | Philippe Nigro, a French designer, lives between Paris and Milan. After studying industrial design and a degree in applied arts at the Boulle school in Paris, he started with Michele De Lucchi and then set up his studio to bring his ideas to life: his objects, his architectural projects and scenography of space. |
|---|---|
| Product Designer | Philippe Nigro |
Other
| EAN | 3700677641236 |
|---|
Compare to similar items
DCW Editions Respiro 900 Pendant Light - Black and Gold RESPIRO900BL-GOLD
$3,890
| Material | Anodised aluminium |
|---|---|
| Power (W) | 34 W |
DCW Editions Org Horizontal Pendant Light - 1300mm ORGPH1300
$2,220
| Material | Aluminium, glass, acrylic |
|---|
DCW Editions In The Sun 270 Pendant Lamp - Silver and Gold ITSP270SIGO
$1,110
| Material | Steel, aluminium, brass mesh, stainless steel mesh, glass |
|---|---|
| Power (W) | 23 W |
DCW Editions Here Comes The Sun 350 Pendant Light - White and Copper HCS350WHCOP
$1,265
| Material | Aluminium, fabric wire |
|---|---|
| Power (W) | 60 W |
DCW Editions Mono Pendant Light L600 MONOLEDPL600
$1,710
| Material | Aluminium, glass |
|---|---|
| Power (W) | 13 W |
DCW Editions In The Sun 190 Pendant Lamp - Silver ITSP190SISI
$895
| Material | Steel, aluminium, brass mesh, stainless steel mesh, glass |
|---|---|
| Power (W) | 23 W |
DCW Editions Here Comes The Sun 250 Pendant Light - White HCS250WHWH
$840
| Material | Aluminium, fabric wire |
|---|---|
| Power (W) | 40 W |
DCW Editions Here Comes The Sun 450 Pendant Light - White and Copper HCS450WHCOP
$1,950
| Material | Aluminium, fabric wire |
|---|---|
| Power (W) | 60 W |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
