Specifications & Manuals
Key Specifications
| Material | Brass, Steel |
|---|---|
| Weight (kg) | 2.2 kg |
| Notes | DIMENSIONS
W 160 x H 480 x D 165 mm
COLOUR OPTIONS
Gold, Bronze or Black
ELECTRICAL SPECIFICATIONS
CL1, Integrated LED, 8W, 2700K, 800 Lumens
Dimmable via Triac
IP 20 rated |
Compare to similar items
DCW Editions Mantis Sconce Wall Lamp with Switch - Black BS5BLSW
$870
| Material | Steel body with aluminium shade |
|---|---|
| Power (W) | 11 W |
DCW Editions In The Sun 270 Sconce Light - Gold and Silver ITSS270GOSI
$1,205
| Material | Steel, Aluminium, Brass Mesh, Stainless Steel Mesh, Glass |
|---|---|
| Power (W) | 23 W |
DCW Editions Org Wall Light - 1500mm ORGPW1500
$2,025
| Material | Opal glass, anodized aluminium, acrylic |
|---|---|
| Power (W) | 27 W |
DCW Editions Org Wall Light - 1050mm ORGPW1050
$1,535
| Material | Opal glass, anodized aluminium, acrylic |
|---|---|
| Power (W) | 27 W |
DCW Editions In The Tube 120 1700 Light - Gold ITT120700GRGM
$2,460
| Material | Borosilicate glass, silicon and aluminium cast, stainless steel collar, brass or steel mesh, aluminium and stainless steel mesh, rubber wire |
|---|---|
| Power (W) | 6 W |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

