Specifications & Manuals
Key Specifications
| Material | Ceramic |
|---|---|
| Depth (mm) | 230 mm |
| Height (mm) | 120 mm |
| Width (mm) | 400 mm |
| Finish Colour | Matte White |
| Overflow | |
| Taphole | |
| Number of tapholes | 1 |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Other Features
| Features |
|---|
Bathroom Bath/Basin Details
| Bathroom Basin Mounting Type | Wall Hung |
|---|
Other
| EAN | 8055348938821 |
|---|
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Catalano Verso 40x23 Wall Hung Basin 1 Tap Hole - Matte White 14023VEFCBM-Z3443
$543
| Material | Ceramic |
|---|
Catalano Zero 100 Wall Hung Basin with Side Shelves1 Taphole - Gloss White 0121011001-905610X2
$1,510
| Material | Ceramic |
|---|
Catalano Zero 75 Right Wall Hung Basin with 1 Taphole - Gloss White 0120781001-905610X2
$990
| Material | Ceramic |
|---|
Catalano Verso 50x25 Wall Hung Basin 1 Tap Hole - Matte White 15025VEFCBM-Z3443
$587
| Material | Ceramic |
|---|
Catalano Zero 100 Left Wall Hung Basin with No Taphole - Gloss White 0121040001-905610X2
$1,590
| Material | Ceramic |
|---|
Catalano Zero 60 Wall Hung Basin with 1 Taphole - Gloss White 0120601001-905610
$751
| Material | Ceramic |
|---|
Catalano Zero 75 Left Wall Hung Basin with 1 Taphole - Gloss White 0120791001-905610X2
$990
| Material | Ceramic |
|---|
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

