

Catalano Sfera Wall Faced Toilet Suite With Slim Seat Matte White - Includes Rogerseller Cistern & Flushplate Graphite SFERAWFSMWGR
Up to 12 months interest free with Zip Money
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | SFERAWFSMWGR |
|---|---|
| Depth (mm) | 550 mm |
| Height (mm) | 410 mm |
| Width (mm) | 350 mm |
| Finish Colour | White |
| Finish Colour Description | Matte White Toilet With Graphite Buttons |
| Supplied Components |
|
| Finish | Matte |
| In-Wall Included |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|
Water Efficiency
| Water Star Rating | |
|---|---|
| WELS Product Registration Number | L06509 |
| Litres Per Flush | 3.1 / 4.7 |
Toilet Specifications
| Toilet Seat | Slim Seat |
|---|---|
| Toilet Trap | P-Trap Convertible To S-Trap |
| Toilet Mounting | Floor Mount |
| Toilet Bowl Shape | Rectangular |
Compare to similar items
Catalano Sfera Wall Faced Toilet Suite With Slim Seat Matte White - Includes Rogerseller Cistern & Flushplate Graphite SFERAWFSMWGR
$2,099
| Water Star Rating |
|---|
Catalano Sfera Wall Faced Toilet Suite with Standard Soft Close Seat Gloss White - Includes Rogerseller Cistern & Flushplate Chrome SFERAWFSTDCH
$1,549
| Water Star Rating |
|---|
Catalano Sfera Wall Faced Toilet Suite With Slim Seat Matte Black - Includes Rogerseller Cistern & Flushplate Chrome SFERAWFSMBCH
$1,999
| Water Star Rating |
|---|
Catalano Sfera Wall Faced Toilet Suite with Slim Soft Close Seat Gloss White - Includes Rogerseller Cistern & Flushplate Chrome SFERAWFSLCH
$1,649
| Water Star Rating |
|---|
Catalano Sfera Wall Faced Toilet Suite with Slim Soft Close Seat Gloss White - Includes Rogerseller Cistern & Flushplate Brushed Nickel SFERAWFSLBN
$1,699
| Water Star Rating |
|---|
Catalano Sfera Wall Faced Toilet Suite With Slim Seat Matte White - Includes Rogerseller Cistern & Flushplate Brushed Nickel SFERAWFSMWBN
$2,099
| Water Star Rating |
|---|
Catalano Sfera Wall Faced Toilet Suite With Slim Seat Matte Black - Includes Rogerseller Cistern & Flushplate Graphite SFERAWFSMBGR
$2,099
| Water Star Rating |
|---|
Catalano Sfera Wall Faced Toilet Suite With Slim Seat Matte White - Includes Rogerseller Cistern & Flushplate Matte Black SFERAWFSMWMB
$2,099
| Water Star Rating |
|---|
Catalano Sfera Wall Faced Toilet Suite with Slim Soft Close Seat Gloss White - Includes Rogerseller Cistern & Flushplate Matte Black SFERAWFSLMB
$1,699
| Water Star Rating |
|---|
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
