Specifications & Manuals
| Material | Ceramic |
|---|---|
| Depth (mm) | 480 mm |
| Height (mm) | 180 mm |
| Width (mm) | 650 mm |
| Finish Colour | Gloss White |
| Overflow | |
| Taphole | |
| Number of tapholes | 1 |
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features | - CATAglaze+ Silver Titanium Finish - Antibacterial Protection - Fixings Included - Optional Towel Rails Sold Seperately |
|---|
| Bath/Basin Surface Finish | Cataglaze+ Silver Titanium |
|---|---|
| Bathroom Basin Mounting Type | Wall Hung |
| EAN | 8055348936162 |
|---|
Compare to similar items
Catalano Sfera 65 Wall Hung Basin with 1 Tap Hole - Gloss White 165BSF00-Z3442
| Material | Ceramic |
|---|
Catalano Verso 50x25 Wall Hung Basin 1 Tap Hole - Matte White 15025VEFCBM-Z3443
| Material | Ceramic |
|---|
Catalano Zero 75 Left Wall Hung Basin with 1 Taphole - Gloss White 0120791001-905610X2
| Material | Ceramic |
|---|
Catalano Zero 125 Wall Hung Basin with Side Shelves No Taphole - Gloss White 0121260001-905610X2
| Material | Ceramic |
|---|
Catalano Zero 60 Wall Hung Basin with 1 Taphole - Gloss White 0120601001-905610
| Material | Ceramic |
|---|
Catalano Zero 100 Wall Hung Basin with Side Shelves1 Taphole - Gloss White 0121011001-905610X2
| Material | Ceramic |
|---|
Catalano Zero 50 Wall Hung Basin with No Taphole - Gloss White 0120500001-905609
| Material | Ceramic |
|---|
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

