Specifications & Manuals
Key Specifications
| Material | Ceramic |
|---|---|
| Depth (mm) | 230 mm |
| Height (mm) | 120 mm |
| Width (mm) | 400 mm |
| Finish Colour | Matte Black |
| Overflow | |
| Taphole | |
| Number of tapholes | 1 |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Other Features
| Features |
|
|---|
Bathroom Bath/Basin Details
| Bathroom Basin Mounting Type | Wall Hung |
|---|
Other
| EAN | 8058647594040 |
|---|
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Catalano Verso 40x23 Wall Huang Basin 1 Tap Hole - Matte Black 14023VEFCNS-Z3443
$543
| Material | Ceramic |
|---|
Catalano Zero 75 Wall Hung Basin with No Taphole - Gloss White 0120750001-905610
$1,057
| Material | Ceramic |
|---|
Catalano Sfera 60 Wall Hung Basin with 1 Tap Hole - Gloss White 160BSF00-Z3442
$406
| Material | Ceramic |
|---|
Catalano Zero 50 Wall Hung Basin with No Taphole - Gloss White 0120500001-905609
$625
| Material | Ceramic |
|---|
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

