Specifications & Manuals
| Model Number | BID9101B1 |
|---|---|
| Weight (kg) | 24 kg |
| Depth (mm) | 537 mm |
| Height (mm) | 290 mm |
| Width (mm) | 594 mm |
| Power (W) | 820 W |
| Finish Colour | Black |
| Notes | ** 10amp Plug & Lead Attached** |
| Finish Colour Description | Black Tempered Glass Finish |
| Installation Note | Flush mounted cabinet installation |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features | Slow Cooking: for slow and gentle cooking at a low temperature. Keep Warm: for keeping cooked dishes warm. Push-Pull Mechanism: easy opening and closing thanks to a practical spring mechanism. Home Connect: Control the multifunctional warming drawer at any time from wherever you want.. Cleaning Convenience: easy-to-clean hotplate made of tempered glass. Cavity Volume: 54 l usable litres. Max Loading Espresso Cups: 192 PC or Max. loading plates: 40 PC Temperature control with 4 levels: 30 °C - 80 °C (glass surface temperature) Control Panel: Touch key operation, Illuminated TouchSelect controls. |
|---|
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connected load | 0.82 kW |
| Connection requirements | This product requires a 10amp electrical connection. For more information, please contact Winning Services on 1300 020 020 or your electrician. |
| Maximum current rating | 10 A |
| Length of cord | 1.75 m |
| Origin | France |
|---|
| Primary Product Category | Oven Accessories |
|---|---|
| Drawer Type | Warming Drawer |
| EAN | 4242005321667 |
Compare to similar items
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

