Specifications & Manuals
| Cooktop Type | Induction |
|---|---|
| Cooktop Fuel Type | Electric |
| Model Number | PVQ811F15E |
| Weight (kg) | 25.71 kg |
| Depth (mm) | 522 mm |
| Height (mm) | 233 mm |
| Width (mm) | 802 mm |
| Accessories included | Cooktop Secure Clips Included. |
| Cooktop Material | Ceramic |
| Finish Colour | Black |
| Notes | ** Optional Extra Ventilation Ducting Required Not Included** Needs to be Hardwired** |
| Cookware compatibilty | Please note that induction cooktops are only compatible with cookware made from magnetic material. |
| Finish Colour Description | Black Ceramic Glass |
| Number of cooktop Burners or Zones | 4 |
|---|---|
| Number of cooking zones | 4 |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 2-Year Domestic Warranty on all Parts & Labour. |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Max Air Capacity | 622 m³/h |
|---|---|
| Number of fan speeds | 3 |
| Can be recirculated | |
| Ducting location | Rear |
| Features |
|
|---|---|
| Automatic pan detection | |
| Control type | Touch controls |
| Motor Type | Brushless Direct Current (BLDC) |
| Portable | |
| Timer | |
| Boost function | |
| Integrated Ventilation | |
| Easy clean cooking surface | |
| Cooktop Configuration | 4 Burners |
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 750 mm |
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connected load | 7.4 kW |
| Connection requirements | Needs to be hardwired by a qualified electrician |
| Maximum current rating | 31 A |
| Child lock | |
|---|---|
| Thermal overload protection | |
| Residual heat indicator | |
| Spill protection |
| Filter material | Stainless steel |
|---|---|
| Number of filters | 2 |
| Dishwasher safe filters |
| Noise when in operation - low to high | 69 |
|---|
| Origin | Spain |
|---|
| Perfect temperature control | |
|---|---|
| EAN | 4242005218851 |
Compare to similar items
Bosch Series 6 80 cm Induction Cooktop with Integrated Ventilation PVQ811F15E
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Max Air Capacity | 622 m³/h |
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 750 mm |
20 Reviews
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

