Equipped with 10 versatile heating functions, including Conventional Heat, Circulating Air, Full Width Grill, Pizza Setting, Bottom Heat, Defrost, and Rotisserie, this oven offers the flexibility to handle everything from delicate pastries to perfectly crisp pizzas and succulent grilled meats. The wide temperature range of 50 °C to 280 °C provides precise control for a variety of cooking techniques.
Cleaning is effortless thanks to the pyrolytic self-cleaning function, which burns away food residue at high temperatures, while the cleaning assistance option is ideal for lighter soiling. The full glass inner door and grey enamel interior enhance durability and ease of maintenance.
Designed with convenience in mind, the oven features retractable pop-out controls, a white LCD display with electronic timer programming, rapid heat-up functionality, halogen lighting, and a cooling fan for added safety. The level independent telescopic rail can be positioned at any cooking level, providing safe and convenient access to dishes. Finished in sleek black glass with a brushed stainless steel control panel, this built-in oven combines modern aesthetics with powerful performance for contemporary kitchens.

Bosch HotAir
Designed to ensure even cooking for perfect results, the HotAir technology optimally distributes heat on two levels.

Pyrolytic cleaning
This self-cleaning function takes all the effort out of cleaning the oven. When activated, this function heats the oven up to extreme temperatures which reduces grease and food residue into a fine ash, which can then be wiped away with ease.

Pop-out controls
Monitor your oven with ease thanks to the LCD display control and handy time functions. The control knobs pop-out when you need them and are retractable so you can quickly and easily clean the front of your oven.

Pizza setting
Pizzas are perfect for sharing when you’re entertaining or enjoying a family night. From gourmet homemade pizzas to convenient frozen pizzas, you can ensure perfect results using this specialised function.
Specifications & Manuals
| Model Number | VBD578FB0 |
|---|---|
| Fuel Type | Electric |
| Weight (kg) | 65 kg |
| Depth (mm) | 570 mm |
| Height (mm) | 594 mm |
| Width (mm) | 896 mm |
| Power (W) | 4200 W |
| Accessories included | 1 x Enamel Baking Tray, |
| Finish Colour | Black |
| Notes | This item will require to be Hardwired by a qualified electrician. |
| Oven Fuel Type | Electric |
| Finish Colour Description | Black Facia Panel. |
| Interior finish | Enamel |
| Quadruple glazed door | |
|---|---|
| Child lock | |
| Auto Power Off | |
| Automatic power off | |
| Residual heat indicator |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 2-Year Domestic Warranty on all Parts & Labour. |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features |
|
|---|---|
| Number of shelf positions | 5 |
| Programmable timer | |
| Control type | Control Knobs and Touch Control |
| Grill location | Integrated electric grill |
| Light type | Halogen |
| Internal oven light | |
| Portable | |
| Temperature Range - Maximum | 280 °C |
| Temperature Range - Minimum | 50 °C |
| Timer | |
| Number of shelves | 2 |
| Fast heat-up | |
| Cooling fan | |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Type | Single Oven |
| Timer Functions | Clock / Timer |
| Meat probe | |
| Sabbath mode |
| Cut Out Note | This model is able to Wall Mounted or Placed under the Kitchen Benchtop for installation. |
|---|
| Number of Functions | 10 |
|---|---|
| Fan assisted top and bottom | |
| Bottom heating | |
| Hot air grilling | |
| Full grill | |
| Top and bottom heating | |
| Conventional | |
| Defrost | |
| Pizza | |
| Pyrolytic | |
| Fan grill | |
| Hot air | |
| Rotisserie | |
| 3D Hot Air |
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connected load | 4.2 kW |
| Connection requirements | Needs to be hardwired by a qualified electrician |
| Maximum current rating | 17.5 A |
| Display |
|---|
| Origin | Italy |
|---|
| Oven Volume | 112 L |
|---|---|
| Volume Note | Useable volumes quoted |
| A true family size oven | |
|---|---|
| Primary Product Category | Built In Ovens |
| Oven capacity | 112 L |
| Oven Timer | |
| Multi Function | |
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| Fan oven | |
| Oven Functions | MultiFunction |
| EAN | 4242005337392 |
| Proofing | |
| Combination Steam Ovens |
Compare to similar items
Bosch 90cm Series 6 Pyrolytic Built-in Oven-Black VBD578FB0
| Power (W) | 4200 W |
|---|---|
| Oven Volume | 112 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Bosch 60cm Series 4 Pyrolytic Oven-Black HBA574EB3A
| Power (W) | 3600 W |
|---|---|
| Oven Volume | 71 L |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
Bosch Serie 8 60cm Built-In Oven with Steam Function HRG6753B1A
| Oven Volume | 71 L |
|---|---|
| Pyrolytic self cleaning | |
| Oven Fuel Type | Electric |
12 Reviews
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.


