Specifications & Manuals
| Model Number | VBD554FS0 |
|---|---|
| Weight (kg) | 53 kg |
| Depth (mm) | 570 mm |
| Height (mm) | 594 mm |
| Width (mm) | 896 mm |
| Accessories included | 1 x Enamel Baking Tray, 1 x Combination Grid, 1 x Universal Pan. |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Notes | **Oven to be Hardwired** |
| Oven Fuel Type | Electric |
| Finish Colour Description | Brushed Stainless Steel Control Panel & Handle with a Dark Facia Door Panel. |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 2 Year Domestic Warranty On all Parts & Labour. |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features | ● Cleaning Assist: Just place approximately 400ml of water and a drop of washing-up liquid in the base pan, soften baked-on residues so you can just wipe it down. ● Catalytic coating: almost no cleaning thanks to a special coating of the rear- and side wall that automatically absorbs grime. ● Hotair: perfect results on two levels thanks to the optimal distribution of heat. ● Pop-out controls: Make the front of the oven easy to clean and give it a sleek look. ● LED display control, red: easy-to-use thanks to the time functions. ● Touch Control with SteelTouch™ Buttons Makes Operating the Oven Easier. ● Heating modes: : Bottom heat, Circulating air, Conventional heat, Conventional heat gentle, Full-width grill, Hot air grilling, Rotisserie. ● Number of interior lights: 2. |
|---|---|
| Number of shelf positions | 5 |
| Programmable timer | |
| Control type | Dial |
| Grill location | Integrated electric grill |
| Light type | Halogen |
| Internal oven light | |
| Timer | |
| Fast heat-up | |
| Cooling fan | |
| Pyrolytic self cleaning | |
| Self clean catalytic oven liners | |
| Oven Type | Single Oven |
| Meat probe | |
| Sabbath mode |
| Number of Functions | 8 |
|---|---|
| Bottom heating | |
| Hot air grilling | |
| Full width variable grill | |
| Rapid Heat | |
| Conventional | |
| Fan forced | |
| Hot air | |
| Rotisserie |
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connected load | 3.3 kW |
| Connection requirements | Needs to be hardwired by a qualified electrician |
| Maximum current rating | 13.75 A |
| Length of cord | 1.15 m |
| Child lock | |
|---|---|
| Auto Power Off | |
| Triple glazed door |
| Origin | Italy |
|---|
| Oven Volume | 112 L |
|---|---|
| Volume Note | Net volumes quoted |
| A true family size oven | |
|---|---|
| Primary Product Category | Built In Ovens |
| Oven Timer | |
| Multi Function | |
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| EAN | 4242005034727 |
| Proofing | |
| Combination Steam Ovens |
Compare to similar items
6 Reviews
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

