Specifications & Manuals
Key Specifications
| Cooktop Type | Induction |
|---|---|
| Rangehood Type | Cooktop with Integrated Extractor |
| Cooktop Fuel Type | Electric |
| Model Number | PUXU |
| Weight (kg) | 24.5 kg |
| Depth (mm) | 515 mm |
| Height (mm) | 199 mm |
| Width (mm) | 830 mm |
| Accessories included |
|
| Cooktop Material | Ceramic Glass |
| Finish Colour | Black |
Burners
| Number of cooktop Burners or Zones | 4 |
|---|---|
| Number of cooking zones | 4 |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Other Features
| Features |
|
|---|---|
| Control type | Touch controls |
| Timer | |
| Flexible zones | |
| Integrated Ventilation | |
| Easy clean cooking surface |
Cut Out
| Cut Out Depth (mm) | 495 mm |
|---|---|
| Cut Out Height (mm) | 200 mm |
| Cut Out Width (mm) | 810 mm |
Electrical Connection
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connected load | 7.6 kW |
| Connection requirements | Needs to be hardwired by a qualified electrician |
| Maximum current rating | 16 A |
Safety Features
| Child lock | |
|---|---|
| Thermal overload protection | |
| Flame failure protection | |
| Residual heat indicator | |
| Spill protection |
Functions
| Keep warm |
|---|
Air Extraction
| Can be recirculated |
|---|
Other
| EAN | 4260326379518 |
|---|
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Bora X Pure 83cm Induction Cooktop with Integrated Cooktop Extractor - Recirculation PUXU
$7,449
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 495 mm |
| Cut Out Width (mm) | 810 mm |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

