


Accessories & Add-Ons






Specifications & Manuals
| Model Number | BTIPO45SRHD |
|---|---|
| Material | Stainless Steel 18/10 |
| Depth (mm) | 500 mm |
| Height (mm) | 160 mm |
| Width (mm) | 860 mm |
| Length (mm) | 860 mm |
| Recommended Benchtop Type | Laminate, Hardwood or Stone |
| Accessories included | Sink clips, Basket waste |
| Bowl Size | 345 (W) x 420 (D) x 160 (H) |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Right Hand Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel / Silver |
| Taphole | |
| Sink Type | Topmount |
| Finish Colour Description | Satin Finish |
| Stone Benchtops | |
|---|---|
| Laminate Benchtops | |
| Hardwood Benchtops |
| Manufacturer Warranty | 30 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features |
|---|
| Cut Out Depth (mm) | 482 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 842 mm |
| Cut Out Note | The cut-out measurements below are only a guide. Your cabinet maker or stonemason must measure the physical size of this unit BEFORE making any cuts into a benchtop. See the manufacturer’s specification sheet below for more details. |
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
| Origin | Germany |
|---|
| Sink Categories | Inset |
|---|---|
| Sink Pack | |
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| Depth - Second Bowl | 170 mm |
| Small Bowl Size | 345 (W) x 420 (D) x 170 (H) |
| EAN | 4020684776998 |
| Made in Germany |
Compare to similar items
Blanco Single Bowl Right Hand Drainer Sink BTIPO45SRHD
| Material | Stainless Steel 18/10 |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 482 mm |
| Cut Out Width (mm) | 842 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Blanco ETAGON 500-U Single Bowl Undermount Sink - White 528008
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Blanco LEGRA 45S Single Bowl Top Mount Sink with Right Hand Drainer Silgranit White 528059
| Material | Anthracite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 760 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Blanco Single Round Bowl Sink RONDOSOL
| Material | Brushed Finish 18/10 Surgical Grade Stainless Stee |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Blanco Topmount Sink with Overflow ANDANO500IFNK5
| Material | Stainless Steel 18/10 satin finish |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 430 mm |
| Cut Out Width (mm) | 530 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Blanco Undermount Sink ANDANO500U
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 500 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Blanco ETAGON 700-U Single Bowl Undermount Sink - Black 528005
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Blanco LEGRA 45S Single Bowl Top Mount Sink with Right Hand Drainer Silgranit Black 528060
| Material | Anthracite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 760 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Blanco Single Bowl Undermount Sink with Overflow ANDANO400U
| Material | Stainless Steel 18/10 Satin Finish |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 400 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
1 Review
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
